masmerim
מסמרים
בארון

שילוב צוף צמחים בחקלאות אורגנית ברת קיימא

אביב צוות מסמרים
אביב צוות מסמרים

אביב, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה ובכיסה

חקלאות אורגנית ומשק חי בר-קיימא הם הדרך הנכונה קדימה על מנת לשמר את כדור הארץ בצורה הטובה ביותר לדורות הבאים. בעולם מודרני שבו טכנולוגיות חקלאיות מזיקות לסביבה הן כה נפוצות, חשוב לזכור את השורשים שלנו וכיצד אבותינו חרשו את האדמה ללא פגיעה במעגל החיים הטבעי.

קיימא חקלאית – האם זה אפשרי?

המילה "קיימא" מתייחסת לשמירה על איזון בין הצרכים ההכרחיים של בני האדם לבין שמירה על הסביבה והמשאבים הטבעיים לאורך זמן. חקלאות קיימא היא בעצם התהליך שבו אנו משיגים את המוצרים החקלאיים אותם אנו זקוקים להם באמצעות תהליכים ידידותיים לסביבה ובני-קיימא. זה אומר לנצל את משאבי הטבע באופן חכם ומחושב על מנת למלא את צרכינו מבלי להגזים ולפגוע בטבע עצמו ובמערכות האקולוגיות הרגישות.

הגישות המרכזיות בחקלאות קיימא הן: מחזור והשבה של חומרי גלם וגזים בצורה טבעית כמו פחמן דו חמצני, חנקן, חמצן ופוספטים שנפלטים לסביבה; ניצול אנרגיה מחומרים ביולוגיים וממוחזרים כדוגמת דלקי ביומסה; ושימור מינים שונים של בעלי חיים, צמחים, חיידקים וזיהומים כחלק מקהילה ביולוגית מגוונת ובריאה.

שילוב צוף צמחים בחקלאות אורגנית

כחלק מהמאמצים ליישם חקלאות קיימא, רבים מהחקלאים האורגנים פנו לשימוש במוצרים וחומרי גלם המקורם בצמחים ובצוף הצמחים שהם מייצרים. צוף הצמחים מהווה תמיסה מימית מרוכזת של סוכרים, חומרים אורגניים וחומרים אחרים, המשמשת בתפקידים רבים במשקים אורגניים בני-קיימא.

צוף צמחים

דישון במוצרי צוף צמחים

חלק גדול משיטות הדישון האורגני המקובלות כיום עושות שימוש בצוף צמחים או מוצרים נגזרים כגון דבש וקומפוסט. חומרים אלו משולבים באדמה ומספקים משקעים עשירים בחומרים אורגניים ובחיידקים חיוניים לגידול הצמחים. דישון זה מחזק את פוריות הקרקע, מעשיר אותה במינרלים חיוניים וחומרי הזנה ומסייע לצמחים בהתפתחותם באופן טבעי ובריא. היתרון הגדול של שיטות אלו על פני דישון כימי, הוא היותן מעגל פתוח וקיים – החומרים מגיעים מהצמחייה, מדשנים את הקרקע וכך חוזר חלילה באופן טבעי ובר-קיימא.

שימוש בצוף צמחים במניעת טפילים

מזיקים וטפילים הם אחד האתגרים הגדולים בחקלאות אורגנית איכותית. ללא שימוש בחומרי הדברה סינתטיים, החקלאים האורגניים חייבים למצוא פתרונות קיימא למניעת הפגיעה בגידולים על ידי מזיקים. שוב, פה נכנס לתמונה הצוף הצמחי. מחקרים רבים הראו כי תכשירים אורגניים על בסיס צוף צמחים, הכוללים שמנים אתריים וחומרים צמחיים אחרים, בעלי תכונות דוחות וממיתות כנגד מינים רבים של טפילים. תכשירים אלו מופעלים בהתזה על הגידולים ומספקים מגן טבעי ובטוח מפני פגיעה.

וזאת לא הכל. החרקים הללו, כמו פרוקי רגליים וצרעות, נמשכים באופן טבעי לצוף הצמחים השופע בסוכרים. משקים קיימא רבים נוהגים לגדל בסמוך לשדות החקלאות צמחייה הפולטת צוף צמחי במטרה מכוונת למשוך את המזיקים אל צמחים אלו ולהרחיק אותם מהגידולים החקלאיים.

תזונת בעלי חיים במשק חי

יתרונות נוספים של צוף צמחים במשק החיים במשקים אורגניים קיימא קשורים לתזונת בעלי החיים. צוף הצמחים יכול לשמש כמזון מצוין ובריא לחלק מבעלי החיים המגודלים במשק. כך למשל, דבורי דבש מופקות ברבים ממשקים אורגניים ותזונתן העיקרית היא דווקא מצוף הצמחים. דבורים מבצעות תפקיד חיוני בחקלאות האורגנית על ידי האבקת הגידולים.

בנוסף, דבש המופק על ידי הדבורים הוא למעשה צורה מרוכזת של צוף הצמחים עצמו. הדבש הוא תמצית נקייה של הרכיבים האורגניים מצוף הצמחים ומשמש כמזון בריא, עשיר בסוכרים פשוטים וחומרים מזינים לבעלי חיים רבים במשקים אלו.

אך הדבורים אינן היחידות הניזונות מצוף הצמחים ומוצריו. במשקים אורגניים רבים מגדלים בעלי חיים נוספים כמו צאן, עזים ופרות, אשר לוקחות חלק מתזונתן מצוף הצמחים. במקרים רבים, הצוף הצמחי עצמו מוגש כתוספת תזונתית עשירה בסוכרים וחומרים אורגניים. דבש ממוצרי הצוף הוא מזון מצוין לבעלי החיים וחשוב במיוחד לגידול רפתות וצאן בריא וחזק. במקרים אחרים, בעלי החיים נעזרים באופן ישיר בצוף הצמחים כמזון טבעי על ידי רעייה חופשית בשדות הגידול.

דישון ממשקעי בעלי חיים

חוג החיים והקיימות במשק האורגני נסגר כאשר פסולת בעלי החיים הניזונים מצוף הצמחים, משמשת בתורה כחומר דישון מצוין לשטחי החקלאות. זבל פרות, ציפורים, סוסים ובעלי חיים אחרים שתזונתם כוללת צוף צמחים ומוצריו, עשיר בחומרים אורגניים ומינרליים מזינים. משקעים אלו מוחזרים בחזרה לקרקע ומשפרים את פוריותה ואת פוטנציאל הגידול לעונה הבאה.

אף שיטת הקומפוסטציה של פסולת צמחית וזבל בעלי החיים בוססה במקור על תהליכים טבעיים של ריקבון חיידקי לצוף הצמחים. חיידקים רבים המצויים בחומר האורגני של צוף הצמחים מבצעים תהליכי פירוק של החומרים התאיים וממירים אותם למשקעים הומוסיים עשירים, מוכנים לשימוש כדשן.

יתרונות נוספים בשילוב צוף צמחים במשקים קיימא

מעבר לתפקידים המרכזיים בדישון, בהדברת טפילים, בתזונת משק החי ובקומפוסטציה, לצוף הצמחים עוד תפקידים חשובים במשקים אורגניים קיימא:

– בייצור קש וחציר איכותיים: צוף הצמחים הממוקד באזורי הגידול המתאימים מאפשר גידול מהיר ובריא יותר של צמחי המשמשים להפקת קש וחציר עבור בעלי החיים.

– בריכוז מינרלים וחומרי הזנה: צוף צמחים מסויימים עשיר יותר בחומרים כגון אשלגן, נתרן וסידן. ריכוזם וניצולם כחומרי דישון מהווים יתרון משמעותי.

– במניעת סחף קרקע: תכשירים מצוף צמחים יכולים להכביד ולייצב את חלקיקי הקרקע ולמנוע סחף בקרקעות שכבות.

– בפיתוח ביולוגי: השארת צוף צמחים על קרקעות מעובדות מעודדת פעילות ביולוגית של אורגניזמים חיוניים.

– במלחמה בזיהום: קרינת השמש והפעילות הביולוגית סביב צוף הצמחים עשויה לסייע בפירוק מזהמים ונגזרות כימיות הנמצאות בקרקע.

סיכום – אדמה אורגנית לעתיד בר-קיימא

יישום שיטות חקלאות אורגנית וקיימא הכוללות שילוב נכון של צוף צמחים ומוצריו הוא המפתח לעתיד טוב יותר. עתיד שבו נשמר את המשאבים הטבעיים ואיכות הקרקע, נספק מזון בריא ואיכותי ליצורים החיים, וכל זאת במחזור סגור של חיים אורגני ובר-קיימא לאורך זמן. מעגל החיים הטבעי מתחיל ונסגר בצוף הצמחים ואנו חייבים לכבד זאת.

יישום הידע שצברנו מדורות קודמים על ניצול חכם של צוף הצמחים בשילוב טכנולוגיות מודרניות, יוביל אותנו למהפכה חקלאית אורגנית אמיתית. מהפכה שתצעיד את החקלאות האנושית צעד משמעותי קדימה לקראת עתיד קיים ושמירה על כדור הארץ כמשאב יקר עבור ילדינו ודורות הבאים.

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך