masmerim
מסמרים
בארון

תרבות ואלימות, חינוך ילדים ואלימות נגד מורים

אביב צוות מסמרים
אביב צוות מסמרים

אביב, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה ובכיסה

מאמר זה יעסוק בתופעה שכבר נהייתה מכת מדינה גם בישראל וגם בארה"ב, אלימות נגד מורים. המאמר יעסוק בתופעה בשלושה מישורים. הראשון, אציג נתונים המצביעים על היקף התופעה בישראל וארה"ב. השני, אציג סיבות אפשריות להתנהגות אלימה של תלמידים כלפי מורים. לבסוף, אציג דרכי התמודדות עם התופעה.

מימדי התופעה.

הנתונים הסטטיסטיים בישראל מאשרים אם התחושה הכללית שהדיווחים בתקשורת יוצרים, אלימות נגד מורים זאת אכן מכת מדינה. בסקר שערכה הסתדרות המורים עולה שבשנים 2017-2016 כ-70% מהמורים דיווחו על אלימות שהופנתה כלפיהם. כ-61% הותקפו מילולית ע"י תלמידים, כ33% הותקפו מילולית ע"י הורים, 32% הותקפו פיזית על ידיי תלמידים ו-4% הותקפו פיזית ע"י הורים.

בסקר שנערך בארה"ב עולה ש-94% מהמורים ספגו אלימות מסוג כלשהו, כאשר 80% ספגו אלימות מתלמידים. 72.5% חוו עבירות של הטרדה, שהן עבירות מילוליות, מחוות מגונות ועוד. כ-44% דיווחו על אלימות פיזית כנגדם. בארה"ב ישנה גם תופעה ש-20% מהמורים אינם מדווחים על כך שחוו אירוע של אלימות.

הסיבות לתופעת האלימות

ישנן מספר סיבות לאלימות נגד מורים. הסיבה הראשונה היא בעיות של תלמידים, למשל צריכת סמים ואלכוהול, נוער בסיכון, בעיות בבית ועוד. כל אלה מעלים את הסיכוי שהתלמיד יהיה אלים באופן כללי, גם כלפי מורים.

לעתים, תסכול מציונים נמוכים ואי יכולת לעמוד בדרישות המערכת גורמת לתסכול, ותסכול זה יוצא בצורה של אלימות נגד המורים.

מי שפעמים רבות נוהגים באלימות נגד מורים הם ההורים בעצמם. בזה שההורים אלימים יש רעה כפולה, המורה אינו מרגיש שהורי הילדים יתנו לו תמיכה, אלה להיפך. בנוסף, ילדים שרואים שההורים שלהם מכים את המורים, עלולים לחשוב שזאת הדרך שבה מתנהגים עם מורים ולנהוג באותה הדרך של אלימות.

מה ניתן לעשות כנגד התופעה.

דבר ראשון, ענישה קשה ולא מתפשרת הן כנגד תלמידים שהיו אלימים כלפי מורים,  ביתר שאת נגד הורים שהכו מורים.

בנוסף, אין תחליף לחינוך של ההורים. על ההורים לכבד את המורים. אם  ההורים יכבדו את המורים, הדבר ישמש דוגמא לילד, שגם יכבד את המורים. על ההורים לוודא שהילד שלהם מבין את המשמעות של פגיעה במורה וכך להימנע מכך.

טיפול בתופעת תלמידים שנמצאים בסיכון ושיפור הביצועים הלימודיים הם דבר שמסייע במלחמה באלימות.

תכניות של משרד החינוך, למשל "כישורי חיים",  שהיא תכנית שבה התלמידים מקבלים סט כלים להבנה רגשית וכישורים חברתיים המאפשרים לתלמידים להבין את ההשלכות של מעשיהם וכך להימנע ממעשים לא טובים, גם מסייעות במיגור תופעת אלימות נגד מורים.

טיפים לעיצוב חדרי ילדים ליצור הרגעה

כל אמא אוהבת את הרגע הזה לפני הלידה שבו חדר הילדים מתחיל לקבל צורה. המיטה של התינוק שעוד מעט יצטרף למשפחה עומדת כבר בחדר, בצד החדר חבילות של חפצים שעדיין אסור לפרוק בגלל "עין הרע" וכל מיני אמונות תפלות כאלו ואחרות. בראש של אותה הריונית מתרוצצים לא רק מחשבות על הנקה, לידה, לילות ללא שינה והחלפת חיתולים אלא גם על צבעים, בדים, אחסון ועוד. אז איך מעצבים את חדר הילדים המושלם? לקראת הלידה קבלי כמה טיפים ממעצבי הפנים שכבר עשו את זה בהצלחה.

לדאוג לאחסון לטווח ארוך

לפני הצעצועים, הצבעים וכל שאר הדברים חשוב לזכור שחדרי ילדים מתמלאים מאד מהר בחפצים. צעצועים, מתנות, בגדים ואביזרי החתלה ממלאים את החדר ואנחנו צריכים לדאוג קודם כל לאחסון מתאים. היום יש לא מעט פתרונות אחסון וכל אחד מהם יכול להתאים לצרכים של משפחה אחרת. י

יש אביזרי אחסון כמו ארונות וכונניות, יש קופסאות העשויות פלסטיק, קש, פרספקס וחומרים נוספים. יש שידות החתלה עם מגרות עמוקות שניתן לבנות גם בתוכן מערך אחסון מתאים בעזרת קופסאות אחסון מפלסטיק או פרספקס וכל שאר החומרים וכן הלאה. מומלץ להשקיע מחשבה בעתיד ולתכנן חלל שיש בו הרבה מקום לאחסון ולא סתם לרוץ לחנות איקיאה ולרכוש ללא הבחנה.

לחשוב על צבעים מרגיעים

הרבה מאד הורים חושבים שעיצוב חדרי ילדים פירושו שימוש בצבעים ליצניים, כמו אדום, כחול, ירוק או צהוב. כך אולי היה בעבר, אבל מחקרים שנעשו בשנים האחרונות גילו שחדר צבעוני מאד יכול לגרום לילד קטן בעיות בשינה, בעיות של קשב וריכוז ועוד בעיות שונות.

מומלץ לבחור בצבעים מרגיעים שיאפשרו לתינוק לישון טוב במהלך היום והלילה. כדאי לבחור צבעים בהירים ופסטליים שיתנו לחדר הרבה אור וישמשו רקע לכל הפריטים. את הצבעים העזים תוכלו להכניס לחדר באמצעות פריטי טקסטיל.

יש הורים המוצאים לנכון גם לקשט את הקירות בציורי קיר מעולם הילדים ואף לשים לוח גיר גדול עם גירים בהמון צבעים בכדי לתרום להתפתחות האומנותית של הילדים על ידי צביעה וקישוט מעשי ידיהם.

אל תעמיסו

מאותה סיבה בדיוק כדאי גם לבחור בפריטים בודדים ולא להעמיס על החדר. ילדים קטנים לא זקוקים להמון צעצועים ויכולים למצוא הרבה עניין בפריטים מסויימים לאורך זמן. השקיעו בספרים ובפריטים חינוכיים והימנעו מלקנות מראש הרבה צעצועים. בדרך כלל תגלו שהילדים לא ממש משחקים עם הצעצועים ומעדיפים את האריזות שבהן הם נארזו הרבה יותר מאת הצעצועים עצמם.

דלתות החדר

ישנם ילדים הנרתעים מלישון לבד בחדר האטום בדלת כבדה (כגון דלתות של ממד ביטחון או דלת עץ עבה). פתרון למציאות הזו ניתן על ידי התקנת דלתות מתקפלות או דלת אקורדיון צבעונית.

צרו פינה מרגיעה גם בשבילכם

בחודשים הראשונים של התינוק גם אתם תבלו הרבה שעות בחדר הזה ולכן מומלץ ליצור פינה שקטה ורגועה בה תוכלו לשבת עם התינוק הקטן, להניק או להרדים אותו. פינה עם כורסא נוחה או כסא נדנדה, הדום להרים קצת את הרגליים ושולחן קטן להניח כוס שתייה תעזור לכם לעבור את הלילות הקשים.

בין אם מדובר ביצירת אחסון באמצעות תיבות פרספקס או פלסטיק, בחירת צבעי פסטל או קניית פריטים שונים לחדר, הכי חשוב להבין שהחדר לא חייב להיות מתוקתק ביום שבו התינוק מגיע לעולם. יהיה לכם עוד הרבה מאד זמן לעצב ולשנות את חדר הילדים.

ציורי קיר זאת אומנות מדהימה

לחברה שלי נולד ילד. היא התלבטה קשות לגבי העיצוב של החדר. בהתחלה היא חשבה על טפטים, אבל אז הגיעה למסקנה שזה פסה. מי עושה היום טפטים? היא חשבה על תמונות , אבל גם זה לא הסתדר לה משום מה. ואז עלה הרעיון של ציורי קיר. זאת הדירה שלה כך שאין לה בעיה לבצע בה שינויים ככל העולה על רוחה

כמובן, המשימה למצוא צייר קיר מוכשר הוטלה עלי ואני ניגשתי במרץ לבצעה. מחקר זריז באינטרנט גרם לי להבין שישנם המון אתרים יפים מאד על ציורי קיר. הבנתי שבעצם לא מדובר פה על משהו חובבני אלא מקצועני לכל דבר. הציורים כל כך יפים שזה גם לי חשק להזמין איזה ציור (בעיקר הציורים של תלת מימד). הבעיה שלי אבל, בניגוד לחברה שלי, דירתי אינה שלי אלא של הוריי. הורי שייכים לאסכולה הישנה. הם לא יתנגדו לטפט פרחוני אבל ציור קיר ממש לא בא בחשבון. אז ויתרתי ומצאתי כמה וכמה אמנים עבור חברתי. עכשיו היא תצטרך לבחור על פי טעמה ועל פי הכיס.

ניתן לחקור כמה עולה ציור קיר באתר כאן. (באנגלית ולחו"ל אבל ניתן לחשב בעזרתו כמה עולה ציור קיר בערך).

מאמר על איך להיות צייר קיר.

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך