masmerim
מסמרים
בארון

ניוון רשתית – מידע ודרכי טיפול

אביב צוות מסמרים
אביב צוות מסמרים

אביב, חוקרת, ידועה בתור כזו שחופרת לעומק עד שמוצאת את אשר על ליבה ובכיסה

מחלות רשתית מתרחשות בסוגים שונים מאוד, אבל רובן גורמות לתסמינים חזותיים. כל סוג של מחלת ניוון רשתית עלול להשפיע על כל חלק ברשתית, שכבה דקה של רקמה על הדופן האחורית הפנימית באישונים.

בעיניים קיימת כמות עצומה של עצבים ותאים שיש להם רגישות לקרינה והם מקבלים את המידע המתקבל והופכים אותו לקלט מעובד בצורת תמונות. לאחר תהליך העיבוד, התאים באישונים שולחים את המידע שהתקבל לחלק במוטח שאחראי על עיבוד מידע חזותי, וכך מתרחשת ראייה.

טיפול זמין בחלק ממחלות הרשתית, ובהתאם למצב, מטרות הטיפול עשויות להיות מכוונות לעצירת או האטת המחלה ולשפר, או לשחזר את הראייה. ללא טיפול, חלק ממחלות הרשתית עלולות לגרום לאובדן ראייה חמור או לעיוורון. אבל תחילה חשוב להבין גלאוקומה מה זה.

תסמינים

מחלות רשתית רבות חולקות כמה סימנים ותסמינים נפוצים. אלה עשויים לכלול:

  • ראיית כתמים או קווים צפים.
  • ראייה מטושטשת או מעוותת, בצורת קווים ישרים שנראים גליים.
  • ליקויים בראיית הצד.
  • אובדן הראייה.

חשוב לבדוק כל שינוי בראייה ולמצוא טיפול במהירות. יש לפנות לטיפול רפואי מידי במצב של ראיית כתמים או קווים צפים פתאומיים, הבזקים או ראייה מופחתת. או הם סימני אזהרה למחלת רשתית שעלולה להיות חמורה.

טיפול

במקרים רבים, נזק שכבר התרחש אינו ניתן לביטול, מה שהופך את הגילוי המוקדם לחשוב. הרופא ירכיב את תוכנית הטיפול הטובה ביותר בהתאם לחומרת התסמינים. הטיפול במחלת רשתית עשוי להיות מורכב ולעתים דחוף, והאפשרויות כוללות:

לייזר

ניתוח לייזר מתקן קרע או נקב ברשתית. המנתח משתמש בלייזר כדי לחמם נקודות קטנות על הרשתית.

התהליך יוצר צלקות שבדרך כלל מרתכות את הרשתית לרקמה הבסיסית. טיפול מידי בלייזר בקרע חדש ברשתית מפחית את הסיכון להיפרדות הרשתית.

כיווץ כלי דם שאינם תקינים

הרופא משתמש טכניקה שנקראת פיזור לייזר פוטו קרישה כדי לכווץ כלי דם חדשים שאינם תקינים שמדממים או מאיימים לדמם לתוך העין. טיפול זה מסייע לאנשים עם רטינופתיה סוכרתית.

טיפול בקור

בתהליך זה, שנקרא קריופקסיה, המנתח מחיל בדיקה מקפיאה על הדופן החיצונית של העין כדי לטפל בקרע ברשתית.

קור עז מגיע לחלק הפנימי של העין ומקפיא את הרשתית. האזור המטופל יצטלק מאוחר יותר ויאבטח את הרשתית לדופן העין.

הזרקת אוויר או גז לעין

טכניקה זו, שנקראת רטינופקסיה פנאומטית, משמשת כדי לסייע בתיקון סוגים מסוימים של היפרדות רשתית. הטיפול עשוי לשמש בשילוב עם קריופקסיה או לייזר.

פינוי והחלפת הנוזל בעין

בהליך זה, שנקרא כריתת ויטרקטומי, המנתח מסיר את הנוזל דמוי הג'ל שממלא את פנים העין. לאחר מכן הוא מחדיר לחלק זה של העין אוויר, גז או נוזל.

ניתן לבצע טיפול כריתית ויטרקטומיה אם דימום או דלקת פוגעים בזגוגית העין וחוסמים את ראיית הרשתית. טכניקה זו עשויה להיות חלק מטיפול באנשים עם קרע ברשתית, רטינופתיה סוכרתית, נקב מקולרי, קרום אפירנטילי, זיהום, טראומה בעיניים או היפרדות רשתית.

האם ניתן לטפל בניוון רשתית באמצעים טבעיים?

בהחלט כן. ניתן לטפל ואף למנוע את קצב ההתקדמות של המחלה באמצעות הרפואה הסינית. דיקור למשל יכול לסייע בצורה משמעותית, שכן דיקור בנקודות מסוימות יעיל בהזרמת דם וחמצן לאזור העיניים והרשתית באופן ספציפי. הרפואה הסינית רואה את גוף האדם כמכלול ולכן במקרים הקשורים למערכת הראייה, ניתן לחזק איברים אחרים המחלישים אותה וכך להפחית את התסמינים ואת שיבושי הראייה. חשוב לבחור במדקר המתמחה בבעיות עיניים, שכן מדובר בהתמחות נפרדת.

פייסבוק
לינקדאין
ווטסאפ
כתבות נוספות שיעניינו אותך